שלוש סיבות טובות ללמוד אצלנו

שימוש והיכרות עם טכנולוגיות מתקדמות - הסטודנט ייחשף לתכנים והתפתחויות חדשות ברפואה, לטכנולוגיות מסוגים שונים המשמשות בסיס למעקב/טיפול בחולה, שימוש באמצעי תקשורת חזותיים לצורך אבחון ומתן הדרכה לטיפול ועוד.
תקשורת בין אישית – מיומנויות רחבות של תקשורת בין אישית תוך ליווי של תרגול באמצעים חדשניים. תחום זה ילווה את התוכנית כחוט השני לכל אורך שנות הלימוד, ליצירת קשר טיפולי יעיל ובונה של אחות -מטופל ובהתאם לשלב הלימודים.
תעודה להכשרה במיומנויות מתקדמות- במסגרת קורסי הבחירה, תוענק תעודה של: מאמן בריאות מטעם המרכז ללימודי חוץ של הקריה האקדמית אונו או תעודת השתתפות במסלול הכשרה לפיתוח תוכן משולב בדיגיטל, מטעם חברת "לוטם״ והמרכז ללימודי חוץ של הקריה האקדמית אונו.

מה תלמדו

למה ללמוד סיעוד?

מקצוע הסיעוד הינו תפקיד מפתח במערכת הבריאות. בישראל ישנם כ- 50 אלף אחים ואחיות. מדובר באחד המקצועות המבוקשים במדינה אשר יישאר מקצוע נדרש וחיוני גם בעתיד הרחוק, בשונה ממגוון המקצועות הנעלמים מהשוק בשל שינויים שעובר עולם העבודה. כיוון שאנשים הם כל הסיפור במערכת הבריאות, האחים והאחיות האקדמיים מסייעים להם גם בטיפול הפיזי אך גם בסיוע נפשי ושיקומי. הם אלה שמחזירים את המטופלים למסלול ובונים עימם מערכת קשרים והבנות קצרות וארוכות מועד. לתרופות חשיבות בריפוי הגוף, אך ליחס האנושי ולקשר האישי המבוסס על הבנת המטופל וצרכיו יש ערך ריפויי משל עצמו. בשל הקרבה של האחות למטופלים, והסיוע שמעניקה בשעות קשות למטופל ומשפחתו, נוצר בניהם קשר מקצועי הזכור לשנים רבות.

מה הכלים שתרכשו בתואר?

במסגרת התואר ירכשו הסטודנטים כלים להטמעת מיומנויות טיפול הממוקדות במטופל, טיפול איכותי ובטוח העומד במדדי איכות אוניברסליים, מיומנויות תקשורת בין אישיות, מיומנויות ניהול וקבלת החלטות, טיפול על בסיס עובדות, חדשנות, מידע ושימוש בנתונים, מחקר ועוד.

היכן ניתן להשתלב בסיום התואר?

יש כאלה שיעדיפו קשר קצר וטכנולוגי ויוכלו להשתלב בתחומים כמו טיפול נמרץ, חדר לידה וחדר ניתוח. יהיו כאלה שירצו להשתלב בתחומים המושתתים על טיפול ארוך טווח ויוכלו להגשים חלומם בטיפול באוכלוסיות של נפגעי נפש, גריאטריה ושיקום. יש בוגרים המבקשים להתמקד בניהול טיפול ומחלה ויעדיפו להתמקצע בסיעוד בתחומי הקהילה וקידום בריאות. יתרונו של המקצוע הוא בכך שהמקצוע איננו רק בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר להשפעה אפקטיבית על המטופלים, אלא גם מאפשר הגשמה ומימוש עצמי. בשל היותו של המקצוע כל כך מגוון, ניתן לעבור בין תחומי עניין ובין גדלי משרה שונים לאורך הקריירה בהתאם להתאמה האישית והמשפחתית של כל אחד. מומחיות בסיעוד מוכרת היום במספר תחומים כמו כירורגיה, פגיה, מדיניות וניהול סיעוד, כאב, סוכרת, ואחיות תופסות תפקידי מומחה במחלקות וקליניות לאחר סיום התואר השני.

צוות התכנית כולל מרצים מומחים מהטובים בארץ בתחומים של סיעוד  ורפואה. 

בין הקורסים שתלמדו בתואר 

קורסים במדעי החברה: פסיכולוגיה, סוציולוגיה, סטטיסטיקה, כלכלת בריאות, שיטות מחקר.

קורסים במדעי החיים: כימיה, ביוכימיה, פתולוגיה, מקרוביולוגיה, גנטיקה, פיזיולוגיה, פרמקולוגיה, אמבריולוגיה.

קורסים במדעי הסיעוד: מידענות בסיעוד, קבלת החלטות, ניהול ומנהיגות בסיעוד, תקשורת עם מטופלים, עקרונות טיפול בסיסיים ומתקדמים, טיפול תרופתי, חוק ואתיקה, בטיחות וניהול סיכונים.

קורסים קליניים: אומדן פיזיקאלי, בריאות הנפש, כירורגיה, פנימית, ילדים, רפואת האישה ומיילדות, טראומה ורפואה דחופה.

מי המרצים?

בחוג שולבו מיטב המרצים והמומחים בתחום, שיכשירו ויקנו לסטודנטים, לצד ידע חדש ועדכני, מיומנויות טיפול מתקדמות וכישורים לנהל טיפול איכותי בחולה, בנוסף למיומנויות תקשורת בין-אישית לתמיכה וחמלה.

אני מאמין
מקצוע הסיעוד הינו תפקיד מפתח במערכת הבריאות הגדל ומתפתח בקצב מהיר, ואחד המקצועות המבוקשים במדינה אשר ישאר נדרש וחיוני גם בעתיד הרחוק. האחות המוסמכת האקדמית נמצאת בפועל ליד מיטת החולה, והינה בעלת כישורים רחבים לסייע לו בטיפול פיזי ונפשי. אני שמחה להוביל את החוג לסיעוד עם מיטב המרצים והמומחים בתחום שיכשירו ויקנו לסטודנטים בצד ידע חדש ועדכני מיומנויות טיפול מתקדמות וכישורים לנהל טיפול איכותי בחולה בצד שימוש במיומנויות תקשורת בין אישיות לתמיכה וחמלה.
פרופ' שלמה נוי דקן הפקולטה

ימי לימוד ומיקום

מחזור נובמבר 2019
קרית אונו
ימים א' עד ד'

מה נדרש כדי להתקבל

  • עמידה בבחינה הפסיכומטרית בציון 520 לפחות.
  • תעודת בגרות מלאה בציון ממוצע של 85 לפחות.
  • ציון של 85 לפחות בחלק האנגלית של המבחן הפסיכומטרי או ציון 85 במבחן אמיר”ם, או ציון של 185 במבחן אמי״ר.
  • מבחן ממיין במרכז הסימולציות.
  • למתעניינים שאינם עונים על תנאי הקבלה, קיימת אפשרות להצטרף לתכנית אופק לסיעוד.

 

דברים נוספים שכדאי לדעת

  • במסגרת הלימודים, יתנסו הסטודנטים בעבודה מעשית במרכזי בריאות מובילים בבתי חולים כלליים, קהילה, בתי חולים לבריאות הנפש. התנסות קלינית מתקדמת (סטאז’).
  • המועצה להשכלה גבוהה אישרה את פתיחת התכנית. הענקת התואר מותנית באישורה. לתכנית רשת ביטחון של הפקולטה לסיעוד באוניברסיטת אריאל.

רוצה לדעת עוד?