שלוש סיבות טובות ללמוד אצלנו

התכנית תשפר את ארגז הכלים שלכם המזוהה עם תחומי הליבה של מנהל עסקים (קריאת דו"חות רווח והפסד, מבנה תקציב, יסודות המימון וכד') תכנית הMBA משלבת הקניית כלים במגזר העסקי לצד חיזוק פרקטיקה ניהולית הרלוונטית למגזר הציבורי
פרויקט הגמר יסייע לכם להעמיק את העיסוק בתחום מדיניות ולכתוב נייר מדיניות בתחום זה. תהליך העבודה, אשר יתקיים בקבוצות, ידרוש מכם להשיג יעדים אשר תקדמו אותם בעריכת נייר המדיניות.
תעמיקו את יכולת העבודה מול גורמים רגולטוריים, וגם בהטמעת גישות ניהול אסטרטגיות הדורשות עבודה עם ריבוי מחזיקי עניין הכוללים רשויות וגופים המשתייכים למגזר הציבורי והשלישי

תוכנית הלימודים


אל תפספסו את היום הפתוח שלנו!
13.6.22 | 17:00 | צה"ל 104, קרית אונו
למידע נוסף לחצו כאן

המרחב בו מתנהלים תהליכי קביעת המדיניות הציבורית מהווה אתגר ניהולי ממדרגה ראשונה. אתגר זה נתון כמובן לפתחם של מנהלים במגזר הציבורי. אך כמות ומורכבות הממשקים של המגזר הציבורי עם מגזרים נוספים מחייבות היכרות טובה עם עורכותיו של מגזר זה גם אצל מנהלים מהמגזר העסקי.

התכנית מעניקה ערך עבור מנהלים במגזר הציבורי והשלישי:

מנהלים במגזר הציבורי המבקשים לפעול בצורה אפקטיבית בסביבה פוליטית, דינמית ומרובת מחזיקי עניין מתבקשים להכיר לא רק את תחום קביעת המדיניות הציבורית הנוגע לפרופסיה הצרה שלהם. עליהם להתמחות גם בהבנת הדינמיקה הקהילתית-פוליטית-פסיכולוגית אליה קשורה אותה מדיניות.

בנוסף לכך, ולאור העמקת השקיפות במגזר הציבורי, מחויב הדרג הניהולי גם לשפר את ארגז הכלים המזוהה עם תחומי הליבה של מנהל העסקים (קריאת דו"חות רווח והפסד, מבנה תקציב, יסודות המימון וכד').  עניין זה מוטמע היטב בתכנית ה-MBA המשלבת הקניית כלים במגזר העסקי לצד חיזוק פרקטיקה ניהולית הרלוונטית למגזר הציבורי.

ובנוסף, ערך עבור מנהלים במגזר העסקי:

מידת חשיפתם של מנהלים במגזר העסקי לנעשה במגזר הציבורי מתרחבת גם היא. הדבר מתבטא הן בהעמקת יכולת העבודה מול גורמים רגולטוריים, וגם בהטמעת גישות ניהול אסטרטגיות הדורשות עבודה עם ריבוי מחזיקי עניין הכוללים רשויות וגופים המשתייכים למגזר הציבורי והשלישי.

בתוך אלה ניתן למנות משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, ארגוני מגזר שלישי המשמשים זרוע ביצוע למגזר הציבורי, קהילות שונות ועוד. לאור ההבדל המהותי בהתנהלות שני המגזרים הרי שההתמחות המוצעת בזו באה לגשר על פער המושגים והפרקטיקה בין שני המגזרים הללו.

למי התכנית מתאימה?

לכל המגזרים במשק,  בדגש על אוכלוסיות המבקשות לרכוש כלים ומיומנויות במגזר העסקי ובמגזר הציבורי.

במגזר הציבורי: מנהלים בכירים, מנהלים זוטרים ומומחים שביכולתם להשפיע על הממשק שבין תקצוב-כ"א-מדיניות. המנהלים והפקידים הללו יכולים להימצא בכל רשויות השלטון, התאגידים הציבוריים ובקרב ארגונים נוספים המהווים מחזיקי עניין במגזר הציבורי.

במגזר העסקי: מנהלים אשר קיימת בפעילותם אוריינטציה לפעילות המגזר הציבורי. אוריינטציה הדורשת היכרות עם עורכותיו של מגזר זה.


את התכנית ההתמחות מוביל ד"ר יריב שגיא:
עוסק בתכנון מדיניות ציבורית וייעוץ פוליטי עבור ארגוני ממשל וארגוני מגזר שלישי.
מנחה ומרצה בתחום ההעצמה האזרחית בקהילה (civic empowerment).
חוקר ומרצה בתחום המדיניות ההתנהגותית (behavioral policy).
מרצה בקריה האקדמית אונו – קמפוס חיפה.

בוגר הקורס בתכנון אסטרטגי במגזר הציבורי
משה ונגר מנכ"ל החברה הכלכלית לכרמיאל
"תכנון אסטרטגי ככלל ובמגזר הציבורי בפרט , הינו המשאב החשוב ביותר כמנהל חברה "צומחת" - השילוב בין המגזר הציבורי ותכלית עסקית מהווים שילוב מנצח"!
בוגרת הקורס בתכנון אסטרטגי במגזר הציבורי
נעמה מעתוק
"קמפוס אונו, מעבר להיותו מכללה, הוא משמש כ"בית" לסטודנטים במלוא מובן המילה. הליווי האישי והפרטני של ד"ר יריב שגיא ראויים לשבח והם אלו שהובילו אותי להצלחה מירבית בקורסים וגם בפרויקט הגמר. הרבה בזכות הכלים היישומים שקיבלנו ובדרך שעברנו, הפכנו להיות מנהלים מקצועיים ואיכותיים"

חשוב שתדעו

ד"ר יריב שגיא
מענה על אתגר הניהול הציבורי מהווה מנוף לפיתוח יכולות המשק במדינה בכלל. ניהול זה משלב כיום מסורות ניהול וקביעת מדיניות מסורתיות לצד שילוב שיטות ניהול חדשות. חלק משיטות אלה צמחו במגזר העסקי, וחלקן התפתח במגזר הציבורי כפועל יוצא מהצורך לתת דגש לערכו הציבורי של הניהול לצד ייצור ערך מוסף כלכלי. התמחות זו נותנת הקריה האקדמית אונו מענה ייחודי המאפשר לדרג המקצועי במגזר הציבורי לשדרג את יכולות הניהול העסקי לצד פיתוח יכולות הניהול הציבורי בהתאם לסטנדרטים המובילים בעולם כיום. התרומה הזו ברת קיימא גם עבור מנהלים במגזר העסקי המבקשים לשפר את ארגז הכלים בהתמודדות עם הסביבה הממשלית.
ראש ההתמחות

מה נדרש כדי להתקבל

קבלה ישירה: תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר ממוצע  80 ומעלה.

קבלה משוקללת:

א. תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר ממוצע בין 70-79 ומעבר ראיון קבלה.

ב. תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר ומעבר ראיון קבלה וניסיון ניהולי/ מקצועי / תעסוקתי רלוונטי.

או

תואר ראשון מחו"ל – יש לצרף אישור שקילות ממשרד החינוך, הגוף להערכת תארים ודיפלומות. טלפון: 02-5601684.
*בקשות של בוגרי מוסדות אקדמיים בחו"ל (כולל שלוחות), ייבחנו בכל מקרה לגופו.

דברים נוספים שכדאי לדעת

קורסי ההתמחות: 

  • קביעה וניהול של מדיניות ציבורית במאה ה-21
  • קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות
  • כלכלה ופסיכולוגיה פוליטית
  • תכנון אסטרטגי במגזר הציבורי
  • כתיבת ניירות מדיניות (קורס הכנה לפרויקט הגמר)
  • פרויקט גמר