שלוש סיבות טובות ללמוד אצלנו

התמחות מעניקה לעוסקים והעוסקות במקצועות הבריאות התפתחות אישית ומקצועית ממיטב המרצים הטובים בישראל
ההתמחות תומכת בגישה רב-תחומית ומעמיקה של חקר הבריאות ומוגבלות ומעניקה לבוגריה כלים להערכה, טיפול והדרכה לאוכלוסיות מגוונות בתחום בריאות הנפש בקהילה
את ההתמחות והוראתה מוביל צוות רב-תחומי ממגוון מקצועות הבריאות תוך דגש על שיתוף ידע ושיח בין-תחומי בקרב הסטודנטים המגיעים מתחומי הטיפול השונים.

תוכנית הלימודים

עוסקים במקצוע טיפולי ורוצים להרחיב את הידע שלכם, להכיר את חזית המחקר ולשלוט בשיטות הטיפול והשיקום העדכניות ביותר? התואר השני בשיקום התמחות בבריאות הנפש בקהילה מאפשר לכם ליהנות מהתפתחות מקצועית ולסייע למטופלים שלכם בדרכים חדשות.

• תואר ייחודי מסוגו בישראל
• התכנית כוללת תחומים בעלי חשיבות לפיתוח בשדה הקליני ובמחקר בקרב מטפלים וחוקרים ממקצועות הבריאות.
• למידה בין מקצועית וחדשנות, תוך התייחסות למגוון התחומים המקיפים את תחומי העיסוק והמחקר של מקצועות הבריאות.
• הקורסים נלמדים על ידי מרצים ממגוון מקצועות הבריאות תוך דגש על הרחבת הידע המשותף.
• התואר מכשיר את המטפל להרחיב את נקודות המבט שלו על המטופל ועל סביבתו ולהבין את קשייו ומגבלותיו באופן אינטגרטיבי יותר.
• קבלת כלים להסתכלות מערכתית ורב צוותית שיאפשרו למטפל ליזום ולהוביל תכניות וצוותים במקום העבודה.
• אפשרות פיתוח תכניות רלוונטיות לעולם הטיפולי של המטופל.
• ראש ההתמחות – פרופ’ נעמי הדס לידור, מקימה ויועצת אקדמית של בית הספר הארצי לשיקום, שילוב והחלמה בבריאות הנפש. ראש ההתמחות בבריאות הנפש בקהילה בתואר השני במדעי הבריאות והשיקום במקצועות הבריאות הקריה האקדמית קריית אונו. מומחית לטיפול קוגניטיבי דינאמי ושיקום בקהילה.

מטרת ההתמחות החדשה הינה להעמיק את העמדות, התפיסות, הידע והמיומנויות של הלומדים תוך מתן דגש על היבטים שיקומיים, סוציאליים, משפטיים ואתיים בטיפולם, שיקומם ושילובם של אנשים רבים המתמודדים במצבים נפשיים שונים.
קורסי ההתמחות בבריאות הנפש ישתלבו בלימודי התואר השני M.A. במדעי הבריאות והשיקום. במסלול ההתמחות ילמדו מומחים בתחום בריאות הנפש בקהילה בבסיסי הידע ובנושאים המרכזיים ביותר בשטח.

בין המרצות והמרצים
פרופ’ הדס לידור נעמי, ד”ר שרה דעאס עיראקי, ד”ר יעל מזור, ד”ר דורית רדליך, ד”ר נטע גלמידי, ד”ר רננה אלרן וגב’ אנדראה רפפורט, פרופ’ מקס לכמן ומר אבי אורן ועוד

למי מיועדת ההתמחות
לבוגרות ובוגרי תואר ראשון במקצועות הבריאות: עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, סיעוד, פיזיותרפיה, ספורטתרפיה, תזונה, ומדעי ההתנהגות*. ובוגרי ובוגרות תואר בחינוך במסלול נגישות והכלה.

*בכפוף לניסיון תעסוקתי והשלמות כנדרש

מבין הקורסים
נקודת המבט של המשפחה – מאי נראות לשותפות – פרופ’ נעמי הדס לידור וד”ר נטע גלמידי – הקורס יעסוק בגישות שונות בהתייחסות למשפחה עם מחלת נפש, בדרכי ההתערבות, ליווי ותמיכה במשפחה. הקורס ישלב שיתוף חוויות אישיות של בן משפחה מומחה לצד ההרצאות התיאורטיות.

להקשיב וללמוד – ד”ר רננה אלרן פרופ’ מקס לכמן – בקורס זה נלמד להקשיב וללמוד מידע מניסיון. הקורס יפגיש אתכם עם מתמודדים ובני משפחה שיספרו לכם על מסעם האישי מתוך המחלה אל ההחלמה .

נקודות מבט שונות על הטראומה – ד”ר יעל מזור – מחקרים מראים כי רבים מהמתמודדים עם מחלות נפש והפרעות נפשיות חוו בעברם טראומות, ורבים סובלים מתסמינים פוסט טראומטיים המשפיעים על תהליכי השיקום וההחלמה. עם זאת, מחקרים גם מראים כי צמיחה פוסט טראומטית, קידום משמעות בחיים, והעלאת יכולת התמודדות – כל אלו תהליכים אפשריים בבריאות הנפש. תהליכים אלו תלויים בהיבטים מגוונים הקשורים לאדם, לסביבתו, ולאיש השיקום והתהליכים שהוא מאפשר ומקדם בעבודה השיקומית

מעגלי התקווה – ד”ר דורית רדליך עמירב – בקורס נתבונן בתקווה כמושג, וכיצד התקווה משפיעה על הפרקטיקה היומיומית בעבודתנו לאורך מעגל החיים. במחקרים שונים בתחומי הפילוסופיה, הפסיכולוגיה, הדת, הבריאות והחינוך נמצא שתקווה הינה חיונית ובסיסית בתהליכי ההתפתחות האנושית. במהלך הקורס נלמד על תקווה, בתאוריה, במחקר ובפרקטיקה. זהו קורס אינטראקטיבי שבו נעשיר את ארגז הכלים שלנו בהבנה ובשיטות לעבודה עם תקווה בקליניקה.

התערבות קוגניטיבית דינאמית – מתיאוריה למעשה – פרופ’ נעמי הדס לידור ואנדראה רפפורט – ההתערבות הקוגניטיבית מתווכת- DCI, מיסודה של פרופ’ נעמי הדס לידור וצוותה, היא פיתוח והרחיבה של תפיסתו של פרופ’ פוירשטיין “ההשתנות הקוגניטיבית מבנית” וגישת התיווך. הסטודנט יכיר בקורס את עקרונות התיווך, האבחון וההתערבות הקוגניטיבית דינאמית וידע להשתמש בכלים מגוונים מתוך ה- LPAD והעשרה אינסטרומנטלית , כמו כן ידע לשלב בתוך עבודתו מרכיבים קוגניטיביים דינאמיים בכלים איתם הוא עובד בדרך כלל.

נקודות מבט שונות על השיקום, השילוב וההחלמה – מתיאוריה למעשה – ד”ר שרה דעאס עיראקי, פרופ’ נעמי הדס לידור עם מרצים אורחים – הקורס יעסוק באיך מחלות נפשיות באות לידי ביטוי בחיי היום יום של המתמודד ומשפחתו, מבוא לתפיסת ההחלמה, מהי, סוגים שונים של החלמה (רפואית קלינית, חברתית, תפקודית ואישית ) מהן סביבות מקדמות החלמה, שילוב חברתי, הסטיגמה, חשיפה להתערבויות מקדמות החלמה, גורמים מאפשרים וגורמים מעכבים, מודל הכוחות, ללמוד מן ההצלחות ועוד.

אני מאמין
פרופ' נעמי הדס לידור ראש ההתמחות
אני מאמינה שאתם שרוצים לתרום לחברה, תיהנו מהמפגש הבינתחומי ותרוויחו ממנו. אין לי ספק שהשפה, הכלים והמיומנויות שתרכשו ירחיבו את עולמכם בכלל ואת האפשרויות והתפקידים שיפתחו עבורכם

חשוב שתדעו

אורית בן שושן
מרפאה בעיסוק ויוזמת פרויקטים
"תואר במדעי הבריאות והשיקום, גיליתי שילוב נפלא בין עולמות הטיפול והטכנולוגיה. המלווה במקצועיות, פתיחות וכלים מעשיים לפרקטיקה. בעקבות הלימודים, התחלתי להסביר לילדים בהם אני מטפלת בצורה ברורה ובשפה פשוטה מהי מטרת ההתערבות. השתמשתי בכלים טכנולוגיים כדי להפוך את הלמידה למשמעותית ונגישה עבורם. גישה זו, שינתה את מהלך החשיבה שלי בצורה משמעותית, אם בעבר הייתי מתחילה את ההתערבות הישירה בתיווך פיזי לביצוע הפעילות ללא הסבר וחשיבה שאולי לילד עם מגבלות, יש את הזכות הבסיסית לדעת על מה אנחנו עובדים"
לינוי סרוסי
מרפאה בעיסוק
"בשיח הכיתתי היו נושאים בהם הרגשתי שהוצבה בפני מראה שהציגה את הדעות הקדומות בהם אני מחזיקה, בהקשרים שונים. המקום המודע שהלימודים אפשרו לי גם לשאול שאלות, את עצמי ואת המטופלים עמם אני עובדת"

מה נדרש כדי להתקבל

תואר ראשון במקצועות הבריאות עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, סיעוד, פיזיותרפיה, תזונה, ומדעי ההתנהגות*. ובוגרי/בוגרות תואר ראשון בחינוך עם התמחות בנגישות ומוגבלות של הקריה האקדמית אונו. בממוצע 80 ומעלה אשר עובדים עם אוכלוסיית בריאות הנפש ו /או רוצים לעבוד עם אוכלוסיית בריאות הנפש ללמוד ולהרחיב את אפשרויות התעסוקה בתחום.

דברים נוספים שכדאי לדעת

בתואר תפגשו מטפלים הבאים מרקעים שונים אשר מטפלים באוכלוסיות שונות ובמגוון גילאים. דבר המאפשר להכיר וללמוד ולהרחיב את הידע והניסיון תפקידי העובדים בבריאות הנפש בקהילה מגוונים ומתפתחים כל הזמן.
הלימודים כוללים עבודה מעשית.

רוצה לדעת עוד?