הכנס השנתי השלישי

הכנס השנתי השלישי

 

 

הכנס השנתי השלישי של מכון המחקר למקצועות הבריאות והרפואה 16/7/2009 למידה, סביבה, בריאות ותפקוד במעגל החיים

תכנית הכנס כללה הרצאות במגוון של תחומים:

 

הרצאת המפתח בכנס, הועברה ע"י ד"ר אמתי זיו, סמנכ"ל המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר, ומנהל המרכז הארצי לסימולציה רפואית  (מ.ס.ר), בנושא: סימולציה רפואית ככלי לשינוי תרבות ההוראה וההערכה במקצועות הרפואה. ד"ר זיו תיאר כיצד יישם את ניסיונו בשימוש בטכניקות של סימולציה תעופתית כטייס קרב בחיל האוויר,  לטובת פיתוח מודל של שימוש בסימולציה רפואית להכשרת אנשי מקצועות הרפואה. השימוש בסימולציה רפואית משפר את דרכי ההוראה וההכשרה של אנשי מקצועות הרפואה, מביא לצמצום טעויות רפואיות, מעלה את איכות המרכיב האנושי במגע עם החולה, מסייע בהתמודדות עם תרחישים עתידיים ועוד. נראה שזהו מרכיב רלוונטי לתחומי הכשרה והתפתחות  במקצועות רבים. ההרצאה הייתה מאלפת ועוררה שאלות ותגובות רבות בקרב המשתתפים.

 

הרצאת מפתח נוספת הועברה ע"י Prof. Liz DePoy & Prof. Stephen Gilson מרצים אורחים מ-University of Maine, USA עמיתי מחקר בכירים של מכון המחקר. ההרצאה עסקה בעיצוב אוניברסאלי למכשור וסביבה- Universal Design. עיצוב אוניברסאלי שואף להוות מענה רחב היקף בתחומי מבנים, מוצרים וסביבה ולהפכם לשימושיים ואפקטיביים לכל דורש, ולא רק לאנשים עם מוגבלות. זאת תוך מתן דגש והתייחסות גם לצד האסטטי שלהם. זהו תחום ידע חדש למדי אך רחב היקף ובעל השלכות לתחומי חיים רבים שמערב מומחיות מדיסציפלינות שונות כ:עיצוב, בריאות, מוגבלויות, שיווק, מדיניות ציבורית, משפט ועוד. המרצים שילבו בהרצאתם היבטים תיאורטיים ומעשיים. הם הציגו דוגמאות מתחום ההוראה שלהם באוניברסיטה, המשלבת עקרונות של עיצוב אוניברסאלי ושימוש בטכנולוגיה, ומאפשרת למידה מרחוק בזמן ובמקום המועדפים על הסטודנט ובדרישה להגשת תרגילים ועבודות במס. מדיומים (טקסט מוקלט, סרט וידאו וכד'). דוגמא נוספת נלקחה מתחום התחביב האהוב עליהם: עיצוב אביזרי סקי המותאמים לגולש עם מגבלה גופנית, אך מעוצבים באופן אטרקטיבי ואופנתי ונמכרים בחנויות הציוד הרגילות ולכל דורש. גם הרצאה זו עוררה עניין ומחשבות על יישומים אפשריים נוספים  במסגרת הקריה ומקצועות הבריאות בכלל.

 

בין המרצים בכנס היו רופאים וחוקרים מבי"ח שיבא, מהאוניברסיטה העברית, מכון ברוקדייל וקופ"ח מכבי וחברי סגל הפקולטה למקצועות הבריאות שסקרו את עבודתם המחקרית. בנוסף ניתנה סקירה קצרה ע"י פרופ' נעמי כץ, של נתונים ראשוניים מתוך המחקרים המבוצעים במסגרת מכון המחקר.

 

הכנס היה מוצלח ועורר תגובות חיוביות בין המשתתפים. נשמח לראות בכנסים שלנו בעתיד גם משתתפים ומרצים מקרב אנשי הסגל והסטודנטים מהפקולטות האחרות בקריה האקדמית אונו.

 

תכנית הכנס

תקצירים והרצאות

תמונות מהכנס

Print Friendly, PDF & Email
[print-me]