קליניקת ברלינר ליוזמות חקיקה

 

 

 

 

בהנהלת עו"ד גיל ברינגר , מנהל אקדמי: הרב ד"ר יצחק כהן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בהנהלת עו"ד גיל ברינגר , מנהל אקדמי: הרב ד"ר יצחק כהן

על הקליניקה


קליניקת ברלינר ליוזמות חקיקה, עוסקת בעריכת דין חקיקתית ובקידומן של הצעות חוק דרך חברי הכנסת. במסגרת זו יוזמים המשתתפים שינויים חברתיים באמצעות הצעות חוק שאותן הם מנסחים ומלווים בכל שלבי החקיקה בכנסת. לחקיקה ראשית פוטנציאל השפעה גדול מאוד על פני החברה בישראל והיא טומנת בחובה אפשרויות רבות ודרכי השפעה מגוונות על זהות המדינה.

על רקע עוצמתו זו של תחום החקיקה – עריכת דין חקיקתית בפרט, ולימוד נושא החקיקה בכלל, הפכו בשנים האחרונות למקצוע משפטי מבוקש ומובחן הדורש התמחות מיוחדת. הכרעות משפטיות בעלות השלכות רוחב גדולות על החברה נופלות בדיוני הוועדות בכנסת ועורכי דין המתמחים בחקיקה מייצגים אג'נדה ערכית ופועלים למימושה באמצעות איתור כשלים בחברה, ייזום וניסוח הצעות חוק, ניתוח הצעות חוק קיימות וגיבוש הסתייגויות במידת הצורך.

 

אז מה בעצם אנחנו עושים?

במהלך שנת הלימודים האחרונה ניסחו חברי הקליניקה מספר הצעות חוק, מתוכן שתיים המוגשות בימים אלו על ידי חברי כנסת שונים. הראשונה, עוסקת בתיקון לחוק לשון הרע וקובעת כללים ונורמות ברורות בנוגע להוצאת לשון הרע במסגרת עבודת העיתונאים, תוך שהיא מספקת הגנה על אלה מתוכם הפועלים בצורה אתית ובכפוף לתנאים ולמגבלות המופיעים בכללי האתיקה העיתונאית. השנייה, מתקנת את חוק המרשם הפלילי ומאפשרת מחיקה מוקדמת של רישום פלילי לקטינים בגילאי 16-18 שמעדו באופן חד פעמי ומבקשים לפתוח דף חדש בחייהם.  

 

 

במסגרת הלימודים בקליניקה, מעבר להרצאות העוסקות בתיאוריה וברקע העומד מאחורי הליך החקיקה, ניתן דגש רב על התנסות פרקטית בשטח, והסטודנטים חווים מגוון של לימודים מעשיים והכשרות. השנה, בין היתר, נפגשו הסטודנטים עם שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר ושמעו ממנה סקירה מקיפה על פעילות מועצת העיתונות שהיא עומדת בראשה. כמו כן, הקליניקה יזמה וערכה  יום עיון ייחודי  בנושא "תקשורת, משפט ואתיקה" בהשתתפות עו''ד צורי בן תורה, אב ביה''ד של מועצת העיתונאות, ובהשתתפות איש התקשורת מר שאול מייזליש (ידיעות אחרונות, גל''צ) שהציג דילמות  אתיות במסגרת העבודה העיתונאית. בנוסף חברי הקליניקה נפגשו עם אנשי מחקר, מתמחי הלשכה המשפטית בכנסת, לוביסטים וגורמים נוספים המעורבים בהליך החקיקה כדי לשמוע ולהתרשם באופן בלתי אמצעי מהאנשים שעומדים מאחורי הקלעים של הליך החקיקה.  

במסגרת ההתנסות המעשית השתתפו חברי הקליניקה ב"יום לימוד מעשי" בכנסת ונפגשו עם היועץ המשפטי לכנסת, עו''ד אייל ינון שהרצה על תפקיד הלשכה המשפטית בכנסת ועל מורכבות הליווי המשפטי להצעות החוק השונות המוגשות על ידי חברי הכנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית. בהמשך נפגשו הסטודנטים עם ח''כ שולי מועלם,  אנשי מרכז מחקר של הכנסת ולסיום "קפצו" לביקור באולפני ערוץ הכנסת ללמוד קצת על הדרך שבה הליך החקיקה משתקף דרך התקשורת המסקרת אותו.

 

את הקליניקה ליוזמות חקיקה ע''ש לב-ברלינר מנהל עו"ד גיל ברינגר, יועצה המשפטי של סיעת הבית היהודי, המביא עמו ניסיון רב בתחום הייעוץ המשפטי בכנסת.

 

אנו מזמינים אותך להתרשם ולקבל מידע נוסף על פעילות הקליניקה.

לפרטים ולהרשמה למחזור הלימודים הקרוב  לחצו כאן.

 

תנאי קבלה

תלמידי כל הקמפוסים בקריה האקדמית אונו, החל משנה ב' ומעלה, מוזמנים להגיש מועמדותם.  להגיש מועמדותם.הסטודנטים ייבחרו על בסיס גיליונות ציונים, כלל הנתונים המפורטים בטופס המועמדות (לרבות הצעת רעיון לחקיקה)  וראיון אישי. 

 

מתכונת הקליניקה:

  • הוראה פרונטאלית: השתתפות בהרצאות ועבודה מעשית בהיקף של 6 שעות במהלך סמסטר א'.

  • השתתפות בעבודה מעשית ובימי הסיור: 4 שעות שבועיות במהלך סמסטר ב'.

 הציון הסופי בקליניקה יהיה מורכב מהפרמטרים הבאים:

  • 50% התרומה המהותית של התלמיד/ה לפעילות בקליניקה.

  • 50% ציון לעבודות ולניסוח הצעות חוק במסגרת הפעילות, שעליהן יוגדר ציון מראש.

  • נוכחות מלאה במפגשים מהווה תנאי לקבלת ציון.

השתתפות בקליניקה יכולה לזכות את הסטודנטים ב- עד 8 נקודות זכות: פטור מ-4 נקודות זכות בגין קורסים חוץ פקולטטיים+ פטור מ-4 נקודות בגין מחויבות קהילתית.